kpa3maj.hr

Povijest kluba

Povijest kluba seže u šezdesete godine kada se je u RDSAM "3.Maj" (Radničko društvo sportskih aktivnosti na moru "3.Maj") prvi put javila inicijativa za osnivanjem sekcije podvodnih ribolovaca. Sekcija je aktivno djelovala 60-tih i 70-tih godina i postizala brojne rezultate. Tih se godina iz redova vrsnih apneaša razvila potreba za ronjenjem sa zračnim spremnicima.

1970. godine u sekciji podvodnih ronilaca, bio je aktivan, s položenom kategorijom samostalnog ronioca, Aleksandar Mikuličić. Te godine pridružio mu se i Zvonimir Karamarko, također samostalni ronioc. Iste je godine Društvo poslalo na tečaj Antona Gona i Mira Broznića koji su položili za mlađeg ronioca.
1971. godine Aleksandar Mikuličić i Zvonimir Karamarko polažu za instruktore ronjenja i od tada se u klubu organizira jedan od tri tečaja godišnje. Do tada su tečajevi bili organizirani od strane Saveza za sportski ribolov na moru i podvodne aktivnosti SFRJ sa sjedištem u Rijeci. Iste je godine iz Štaba teritorijalne obrane Rijeka i preko Narodne tehnike Rijeka, u Društvo stiglo deset novih kompleta za ronjenje.

Isprva je klub djelovaokao sekcija Društva, sve dok se 29. rujna 1995. godine nije formirao Klub podvodnih aktivnosti "3.Maj".

Povijest natjecanja seže do 1969. godine kada je tadašnji predsjednik društva gdin. Deprato zamolio Zvonimira Karamarka, Kuzele Miljenka i Slobodana Petkovića da se natječu za Društvo na državnom prvenstvu u Hercegnovom, gdje su osvojili prvo mjesto.

1971. godine, nakon formiranja sekcije za podvodne ronioce, ekipa u sastavu Zvonimir Karamarko, Peršić Ecio, Eris Matrljan i Marino Leidl, bila na takmičenju u Božavi na Dugom otoku. Od tada se nižu brojna natjecanja na općinskom, regionalnom, republičkom i državnom nivou na kojima su sudjelovali natjecatelji kluba.

Do 1989. godine klub je suorganizirao brojna natjecanja. Iste godine klub je organizirao Otvoreno republičko prvenstvo Hrvatske u podvodnoj orijentaciji, na jezeru Lepenice, u Fužinama i od tada klub organizira natjecanja u podvodnoj orijentaciji, a kasnije i u podvodnoj fotografiji.